Post by iamin1200 on Nov 12, 2024 0:10:29 GMT -5
Keď niekto pozná vašu IP adresu, môže určiť vašu približnú polohu, sledovať vašu online aktivitu, vydávať sa za vás alebo vykonávať cielené DDoS útoky. Väčšina kyberzločincov použije vašu IP adresu na získanie ďalších osobných informácií o vás prostredníctvom phishingových útokov, ktoré možno použiť na identifikáciu a odcudzenie identity vášho poskytovateľa internetu. Samotná IP adresa nedovolí počítačovým zločincom preniknúť do vášho zariadenia; Keď však kyberzločinec pozná vašu IP adresu, stane sa pre vás oveľa jednoduchšie stať sa terčom jeho kybernetických útokov .
Pokračujte v čítaní, aby ste sa Telegramové údaje dozvedeli viac o IP adresách, o tom, čo môže kyberzločinec urobiť s IP adresou a ako im zabrániť vo využívaní vašej na škodlivé účely.
Čo je to adresa IP?
Adresa internetového protokolu, bežnejšie známa ako adresa IP, je jedinečný súbor čísel priradených vášmu zariadeniu. Vaša IP adresa sa používa na vašu identifikáciu, keď používate internet, na vašu lokalizáciu, keď čakáte na načítanie webovej stránky, a na komunikáciu s ostatnými v sieti. Bez IP adresy by vaše zariadenie nebolo schopné odosielať a prijímať dáta v sieti, čo by znemožňovalo prístup na internet a komunikáciu s ľuďmi online. Vaša IP adresa je cenná pre kyberzločincov, pretože odhaľuje vašu geografickú polohu a sieť a tiež im môže umožniť prístup k vášmu zariadeniu a ukradnúť vaše súkromné informácie. Existuje niekoľko spôsobov, ako môže kyberzločinec nájsť vašu IP adresu, vrátane toho, že kliknete na nevyžiadaný odkaz, kliknete na falošnú reklamu, navštívite nelegitímnu webovú stránku, uverejníte príspevok na online fóre, použijete napadnutú verejnú WiFi sieť alebo prepadnete phishingový podvod.
Čo môže niekto urobiť s vašou IP adresou
Kyberzločinec môže s vašou IP adresou robiť rôzne veci, vrátane sledovania vašej polohy, sledovania vašej online aktivity, dozvedieť sa viac o vašich osobných údajoch a dokonca sa za vás vydávať, aby ste sa zúčastnili na nezákonných aktivitách.
Môžu sledovať vašu geografickú polohu
Keď sa niekto dozvie vašu IP adresu, bude môcť zistiť, v ktorom štáte, meste alebo dokonca PSČ sa nachádzate, ale nebude môcť sledovať vašu presnú polohu. Keď kyberzločinec zistí vašu približnú polohu, môže vykonať ďalší prieskum online, aby našiel vašu skutočnú adresu a ďalšie informácie o vás prostredníctvom sociálnych médií, stránok na vyhľadávanie ľudí a vašej digitálnej stopy. Niekto so zlými úmyslami môže použiť informácie, ktoré o vás nájde, na to, aby vás doxoval , čo je prípad, keď kyberzločinec zverejní vaše osobné údaje (PII) na internete, aby ohrozil vaše súkromie. Ak sa napríklad kyberzločinec dozvie o všeobecnej oblasti, v ktorej žijete, a vy bývate v malom meste, môže byť pre neho jednoduchšie nájsť vašu domácu adresu a potom ju zverejniť online, aby ju mohol nájsť ktokoľvek. Preto je dôležité, aby ste na sociálnych médiách nezdieľali príliš veľa , najmä označujte svoju geografickú polohu; kyberzločinec môže overiť vašu identitu porovnaním informácií, ktoré získa z vašej IP adresy, s tým, čo zdieľate online.
Môžu sledovať vašu online aktivitu
Niekto, kto má vašu IP adresu, ju môže použiť na zobrazenie vašich online aktivít. Dokonca aj váš zamestnávateľ môže použiť vašu IP adresu na sledovanie toho, na ktoré webové stránky pristupujete, keď ste v práci, aby ste sa uistili, že dodržiavate pravidlá spoločnosti a zostanete produktívni. Ak napríklad pracujete v kancelárskej budove a pripojíte svoj počítač k firemnej WiFi sieti, váš zamestnávateľ môže vidieť a sledovať všetko, čo robíte online, keď ste v práci, ak by chcel. To je tiež dôvod, prečo je dôležité nastaviť si bezpečné heslo pre vašu domácu WiFi sieť ; kyberzločinec by sa mohol nabúrať do vašej siete a sledovať vašu online aktivitu, keď ste doma, ak pozná vašu IP adresu.
Môžu objaviť vaše osobné údaje
S vašou IP adresou vykonajú počítačoví zločinci ďalší prieskum, aby našli ďalšie vaše PII, ako je vaše celé meno a domáca adresa. Niektoré ďalšie príklady PII zahŕňajú informácie o vašej kreditnej karte, zdravotné záznamy, číslo vodičského preukazu, dátum narodenia a číslo sociálneho poistenia (SSN). Kyberzločinci môžu nájsť tieto citlivé informácie pomocou vašej IP adresy na sledovanie vášho poskytovateľa internetových služieb (ISP). Keď sa kyberzločinec dozvie, kto poskytuje vašu internetovú službu, môže ho kontaktovať prostredníctvom phishingových e-mailov a oklamať ich, aby prezradili informácie o vašej identite a iných formách PII. Aj keď vaša IP adresa sama osebe nie je spojená so žiadnym PII, kyberzločinec ju môže použiť na presvedčenie vášho ISP, aby o vás zdieľal informácie, ktoré potom môžu byť použité na spáchanie podvodu alebo krádeže identity.
Môžu sa za vás vydávať na škodlivé účely
Keď kyberzločinec pozná vašu IP adresu a nájde formy vašich PII prostredníctvom výskumu a phishingových útokov, môže sa za vás vydávať, aby spáchal podvod, krádež identity alebo iné hanebné činy. Predstavte si, že niekto zistí vašu IP adresu a nájde váš účet na sociálnej sieti na Facebooku. Ak je váš účet verejný, kyberzločinec si môže vytvoriť falošný profil na sociálnej sieti a použiť všetky vaše príspevky a obrázky na vydávanie sa za vás. Mohli by dokonca posielať žiadosti o priateľstvo všetkým vašim sledovateľom a vaši priatelia sa môžu domnievať, že tento falošný účet je skutočne váš. Keď to urobia, kyberzločinec môže oklamať vašich priateľov tým, že im pošle správu a požiada o peniaze, alebo by mohli infikovať svoje zariadenia škodlivým softvérom posielaním nevyžiadaných nebezpečných odkazov.
Aj keď to môže byť dosť škodlivé, kyberzločinec môže dokonca použiť vašu IP adresu na zapojenie sa do nezákonných aktivít. Napríklad kyberzločinec môže spáchať swattingový útok, kde to bude vyzerať, ako keby ste nahlásili vážnu núdzovú situáciu orgánom činným v trestnom konaní, a na vašu adresu nasadia tím SWAT. Medzi ďalšie nezákonné činy, ktoré vás môže kyberzločinec obviniť za používanie vašej IP adresy, patrí nákup nelegálnych drog na temnom webe alebo sťahovanie nevhodného obsahu online.
Príklady toho, ako sa za vás môže niekto vydávať pomocou vašej IP adresy
Môžu spáchať útok typu Distributed Denial-of-Service (DDoS).
Ak má kyberzločinec vašu IP adresu, môže narušiť prevádzku vášho servera prostredníctvom útoku DDoS ( Distributed Denial-of-Service ). Keď je váš server zahltený množstvom náhlej prevádzky, spomalí sa alebo úplne zlyhá. Kyberzločinec môže spustiť tento typ kybernetického útoku len s vašou IP adresou tak, že zaplaví vaše zariadenie podvodnou prevádzkou. Pošlú veľa žiadostí, často pomocou robotov, aby premohli váš server a zacielili na vaše zariadenie konkrétne, ak majú vašu IP adresu. To môže spôsobiť, že sa vaše zariadenie nebude môcť pripojiť k internetu alebo sa dokonca úplne vypne z dôvodu prílevu nezastaviteľnej prevádzky.
Môžu sa nabúrať do vášho zariadenia
Ak niekto pozná vašu IP adresu, môže sa nabúrať do vášho zariadenia pomocou nástroja nazývaného skener portov, ktorý identifikuje, ktoré z vašich sieťových portov sú otvorené. Po tom, čo kyberzločinci vyhľadajú otvorené porty, môžu určiť akékoľvek bezpečnostné slabiny na vašom zariadení a použiť ich na získanie prístupu. Môžu to urobiť infikovaním vášho zariadenia škodlivým softvérom a ukradnutím vašich súkromných informácií. Keďže internet používa na pripojenie vašu IP adresu a porty, vaša IP adresa môže poskytnúť kyberzločincovi prístup k tisíckam portov, ktoré, ak sú otvorené, im môžu umožniť získať údaje vášho zariadenia.
Môžu predať vašu IP adresu na temnom webe
Niektorí kyberzločinci možno ani nechcú použiť vašu IP adresu pre seba, ale radšej ju predávajú na dark webe. Vaša IP adresa a PII môžu byť predané na temnom webe , kde si ich môžu kúpiť iní počítačoví zločinci na škodlivé účely, ako je páchanie podvodov alebo krádeže identity. Aj keď všetko, čo má kyberzločinec, je vaša IP adresa, jej predaj na temnom webe môže viesť k odhaleniu a kompromitácii vašich ďalších osobných údajov, ak vedia, ako vykonať rozsiahly online prieskum vašej identity. Ak viete, že vaša IP adresa môže viesť k odcudzeniu ďalších citlivých informácií, ako je vaše SSN, vaša samotná IP adresa je na temnom webe cennejšia.
Môžu vám posielať prispôsobené reklamy
Inzerenti môžu sledovať informácie o vašom zariadení prostredníctvom vstavaných sledovacích programov vrátane súborov cookie a sledovacích pixelov. Ak napríklad navštívite webovú stránku a kliknete na príťažlivú reklamu, inzerent, ktorý túto reklamu vytvoril, zaznamená vašu IP adresu. Budú vám naďalej posielať reklamy súvisiace s tým, čo vzbudilo váš záujem, pretože vedia, že je väčšia šanca, že v budúcnosti znova kliknete. O niekoľko týždňov môžete dostať reklamu na miestne služby súvisiace s čímkoľvek, na čo ste pôvodne klikli, pretože inzerent použil geografickú polohu vašej IP adresy na prispôsobenie reklamy.
Ako zabrániť tomu, aby niekto používal vašu IP adresu
Keďže by niekto mohol použiť vašu IP adresu so zlými úmyslami, mali by ste postupovať podľa nižšie uvedených tipov, aby ste zabránili komukoľvek v jej použití.
Začnite používať sieť VPN
Virtuálna súkromná sieť (VPN) je nevyhnutná na zabránenie niekomu v používaní vašej IP adresy, pretože šifruje vaše internetové pripojenie a robí vašu online aktivitu súkromnou. Pri používaní VPN zostanú vaša IP adresa a súkromné informácie súkromné. Webové stránky, ktoré navštívite, keď ste pripojení k sieti VPN, nebudú môcť zistiť vašu IP adresu, čo nikomu zabráni poznať vašu geografickú polohu a sledovať vaše online akcie.
Aktualizujte firewall a smerovač
Kyberzločinec sa môže na diaľku nabúrať do vášho WiFi routera a zachytiť váš webový prenos, ak sú váš router a firewall zastarané. Akýkoľvek zastaraný hardvér alebo softvér vás spôsobí zraniteľnejšími voči bezpečnostným rizikám, preto je dôležité pravidelne aktualizovať bránu firewall a smerovač najnovšími aktualizáciami softvéru . Ak neaktualizujete bránu firewall alebo smerovač, kyberzločinec využije všetky bezpečnostné slabiny a môže odhaliť vašu IP adresu. Dokonca aj vaša domáca WiFi môže byť hacknutá na diaľku, takže musíte zabezpečiť váš WiFi router silným heslom . Nastavením vášho domáceho WiFi routera s heslom obsahujúcim aspoň 16 znakov a kombináciou veľkých a malých písmen, číslic a symbolov bude váš WiFi router bezpečnejší a pre kyberzločincov bude oveľa náročnejšie zistiť vašu IP adresu.
Neklikajte na nevyžiadané odkazy alebo prílohy
Dávajte si pozor na akékoľvek podozrivé e-maily obsahujúce nevyžiadané odkazy alebo prílohy, pretože by mohlo ísť o pokus o phishingový útok . Najlepšie je neklikať na žiadne odkazy ani prílohy v nevyžiadanom e-maile, pretože by vás to mohlo ľahko oklamať a zdieľať súkromné informácie s kyberzločincom. Keď kliknete na nevyžiadaný odkaz alebo prílohu, vaša IP adresa sa odošle kyberzločincovi, ktorý správu odoslal, a ten by mohol do vášho zariadenia nainštalovať malvér. Ak kliknete na nevyžiadaný odkaz, ktorý obsahuje malvér, nainštaluje sa do vášho zariadenia a zdieľa vaše súkromné údaje s kyberzločincom. Ak používate počítač, môžete skontrolovať, či je odkaz bezpečný. Umiestnite kurzor myši na odkaz, aby ste zobrazili jeho adresu URL a zistite, či sa zhoduje so spoločnosťou, za ktorú sa vydáva. Ďalším spôsobom, ako skontrolovať oprávnenosť odkazu, je jeho skopírovanie a prilepenie do nástroja na kontrolu adries URL, ako je napríklad Google Transparency Report . Uistite sa, že osobné informácie zdieľate iba s ľuďmi, ktorým dôverujete, aby ste minimalizovali riziko, že sa stanete podvodníkmi typu phishing.
Pokračujte v čítaní, aby ste sa Telegramové údaje dozvedeli viac o IP adresách, o tom, čo môže kyberzločinec urobiť s IP adresou a ako im zabrániť vo využívaní vašej na škodlivé účely.
Čo je to adresa IP?
Adresa internetového protokolu, bežnejšie známa ako adresa IP, je jedinečný súbor čísel priradených vášmu zariadeniu. Vaša IP adresa sa používa na vašu identifikáciu, keď používate internet, na vašu lokalizáciu, keď čakáte na načítanie webovej stránky, a na komunikáciu s ostatnými v sieti. Bez IP adresy by vaše zariadenie nebolo schopné odosielať a prijímať dáta v sieti, čo by znemožňovalo prístup na internet a komunikáciu s ľuďmi online. Vaša IP adresa je cenná pre kyberzločincov, pretože odhaľuje vašu geografickú polohu a sieť a tiež im môže umožniť prístup k vášmu zariadeniu a ukradnúť vaše súkromné informácie. Existuje niekoľko spôsobov, ako môže kyberzločinec nájsť vašu IP adresu, vrátane toho, že kliknete na nevyžiadaný odkaz, kliknete na falošnú reklamu, navštívite nelegitímnu webovú stránku, uverejníte príspevok na online fóre, použijete napadnutú verejnú WiFi sieť alebo prepadnete phishingový podvod.
Čo môže niekto urobiť s vašou IP adresou
Kyberzločinec môže s vašou IP adresou robiť rôzne veci, vrátane sledovania vašej polohy, sledovania vašej online aktivity, dozvedieť sa viac o vašich osobných údajoch a dokonca sa za vás vydávať, aby ste sa zúčastnili na nezákonných aktivitách.
Môžu sledovať vašu geografickú polohu
Keď sa niekto dozvie vašu IP adresu, bude môcť zistiť, v ktorom štáte, meste alebo dokonca PSČ sa nachádzate, ale nebude môcť sledovať vašu presnú polohu. Keď kyberzločinec zistí vašu približnú polohu, môže vykonať ďalší prieskum online, aby našiel vašu skutočnú adresu a ďalšie informácie o vás prostredníctvom sociálnych médií, stránok na vyhľadávanie ľudí a vašej digitálnej stopy. Niekto so zlými úmyslami môže použiť informácie, ktoré o vás nájde, na to, aby vás doxoval , čo je prípad, keď kyberzločinec zverejní vaše osobné údaje (PII) na internete, aby ohrozil vaše súkromie. Ak sa napríklad kyberzločinec dozvie o všeobecnej oblasti, v ktorej žijete, a vy bývate v malom meste, môže byť pre neho jednoduchšie nájsť vašu domácu adresu a potom ju zverejniť online, aby ju mohol nájsť ktokoľvek. Preto je dôležité, aby ste na sociálnych médiách nezdieľali príliš veľa , najmä označujte svoju geografickú polohu; kyberzločinec môže overiť vašu identitu porovnaním informácií, ktoré získa z vašej IP adresy, s tým, čo zdieľate online.
Môžu sledovať vašu online aktivitu
Niekto, kto má vašu IP adresu, ju môže použiť na zobrazenie vašich online aktivít. Dokonca aj váš zamestnávateľ môže použiť vašu IP adresu na sledovanie toho, na ktoré webové stránky pristupujete, keď ste v práci, aby ste sa uistili, že dodržiavate pravidlá spoločnosti a zostanete produktívni. Ak napríklad pracujete v kancelárskej budove a pripojíte svoj počítač k firemnej WiFi sieti, váš zamestnávateľ môže vidieť a sledovať všetko, čo robíte online, keď ste v práci, ak by chcel. To je tiež dôvod, prečo je dôležité nastaviť si bezpečné heslo pre vašu domácu WiFi sieť ; kyberzločinec by sa mohol nabúrať do vašej siete a sledovať vašu online aktivitu, keď ste doma, ak pozná vašu IP adresu.
Môžu objaviť vaše osobné údaje
S vašou IP adresou vykonajú počítačoví zločinci ďalší prieskum, aby našli ďalšie vaše PII, ako je vaše celé meno a domáca adresa. Niektoré ďalšie príklady PII zahŕňajú informácie o vašej kreditnej karte, zdravotné záznamy, číslo vodičského preukazu, dátum narodenia a číslo sociálneho poistenia (SSN). Kyberzločinci môžu nájsť tieto citlivé informácie pomocou vašej IP adresy na sledovanie vášho poskytovateľa internetových služieb (ISP). Keď sa kyberzločinec dozvie, kto poskytuje vašu internetovú službu, môže ho kontaktovať prostredníctvom phishingových e-mailov a oklamať ich, aby prezradili informácie o vašej identite a iných formách PII. Aj keď vaša IP adresa sama osebe nie je spojená so žiadnym PII, kyberzločinec ju môže použiť na presvedčenie vášho ISP, aby o vás zdieľal informácie, ktoré potom môžu byť použité na spáchanie podvodu alebo krádeže identity.
Môžu sa za vás vydávať na škodlivé účely
Keď kyberzločinec pozná vašu IP adresu a nájde formy vašich PII prostredníctvom výskumu a phishingových útokov, môže sa za vás vydávať, aby spáchal podvod, krádež identity alebo iné hanebné činy. Predstavte si, že niekto zistí vašu IP adresu a nájde váš účet na sociálnej sieti na Facebooku. Ak je váš účet verejný, kyberzločinec si môže vytvoriť falošný profil na sociálnej sieti a použiť všetky vaše príspevky a obrázky na vydávanie sa za vás. Mohli by dokonca posielať žiadosti o priateľstvo všetkým vašim sledovateľom a vaši priatelia sa môžu domnievať, že tento falošný účet je skutočne váš. Keď to urobia, kyberzločinec môže oklamať vašich priateľov tým, že im pošle správu a požiada o peniaze, alebo by mohli infikovať svoje zariadenia škodlivým softvérom posielaním nevyžiadaných nebezpečných odkazov.
Aj keď to môže byť dosť škodlivé, kyberzločinec môže dokonca použiť vašu IP adresu na zapojenie sa do nezákonných aktivít. Napríklad kyberzločinec môže spáchať swattingový útok, kde to bude vyzerať, ako keby ste nahlásili vážnu núdzovú situáciu orgánom činným v trestnom konaní, a na vašu adresu nasadia tím SWAT. Medzi ďalšie nezákonné činy, ktoré vás môže kyberzločinec obviniť za používanie vašej IP adresy, patrí nákup nelegálnych drog na temnom webe alebo sťahovanie nevhodného obsahu online.
Príklady toho, ako sa za vás môže niekto vydávať pomocou vašej IP adresy
Môžu spáchať útok typu Distributed Denial-of-Service (DDoS).
Ak má kyberzločinec vašu IP adresu, môže narušiť prevádzku vášho servera prostredníctvom útoku DDoS ( Distributed Denial-of-Service ). Keď je váš server zahltený množstvom náhlej prevádzky, spomalí sa alebo úplne zlyhá. Kyberzločinec môže spustiť tento typ kybernetického útoku len s vašou IP adresou tak, že zaplaví vaše zariadenie podvodnou prevádzkou. Pošlú veľa žiadostí, často pomocou robotov, aby premohli váš server a zacielili na vaše zariadenie konkrétne, ak majú vašu IP adresu. To môže spôsobiť, že sa vaše zariadenie nebude môcť pripojiť k internetu alebo sa dokonca úplne vypne z dôvodu prílevu nezastaviteľnej prevádzky.
Môžu sa nabúrať do vášho zariadenia
Ak niekto pozná vašu IP adresu, môže sa nabúrať do vášho zariadenia pomocou nástroja nazývaného skener portov, ktorý identifikuje, ktoré z vašich sieťových portov sú otvorené. Po tom, čo kyberzločinci vyhľadajú otvorené porty, môžu určiť akékoľvek bezpečnostné slabiny na vašom zariadení a použiť ich na získanie prístupu. Môžu to urobiť infikovaním vášho zariadenia škodlivým softvérom a ukradnutím vašich súkromných informácií. Keďže internet používa na pripojenie vašu IP adresu a porty, vaša IP adresa môže poskytnúť kyberzločincovi prístup k tisíckam portov, ktoré, ak sú otvorené, im môžu umožniť získať údaje vášho zariadenia.
Môžu predať vašu IP adresu na temnom webe
Niektorí kyberzločinci možno ani nechcú použiť vašu IP adresu pre seba, ale radšej ju predávajú na dark webe. Vaša IP adresa a PII môžu byť predané na temnom webe , kde si ich môžu kúpiť iní počítačoví zločinci na škodlivé účely, ako je páchanie podvodov alebo krádeže identity. Aj keď všetko, čo má kyberzločinec, je vaša IP adresa, jej predaj na temnom webe môže viesť k odhaleniu a kompromitácii vašich ďalších osobných údajov, ak vedia, ako vykonať rozsiahly online prieskum vašej identity. Ak viete, že vaša IP adresa môže viesť k odcudzeniu ďalších citlivých informácií, ako je vaše SSN, vaša samotná IP adresa je na temnom webe cennejšia.
Môžu vám posielať prispôsobené reklamy
Inzerenti môžu sledovať informácie o vašom zariadení prostredníctvom vstavaných sledovacích programov vrátane súborov cookie a sledovacích pixelov. Ak napríklad navštívite webovú stránku a kliknete na príťažlivú reklamu, inzerent, ktorý túto reklamu vytvoril, zaznamená vašu IP adresu. Budú vám naďalej posielať reklamy súvisiace s tým, čo vzbudilo váš záujem, pretože vedia, že je väčšia šanca, že v budúcnosti znova kliknete. O niekoľko týždňov môžete dostať reklamu na miestne služby súvisiace s čímkoľvek, na čo ste pôvodne klikli, pretože inzerent použil geografickú polohu vašej IP adresy na prispôsobenie reklamy.
Ako zabrániť tomu, aby niekto používal vašu IP adresu
Keďže by niekto mohol použiť vašu IP adresu so zlými úmyslami, mali by ste postupovať podľa nižšie uvedených tipov, aby ste zabránili komukoľvek v jej použití.
Začnite používať sieť VPN
Virtuálna súkromná sieť (VPN) je nevyhnutná na zabránenie niekomu v používaní vašej IP adresy, pretože šifruje vaše internetové pripojenie a robí vašu online aktivitu súkromnou. Pri používaní VPN zostanú vaša IP adresa a súkromné informácie súkromné. Webové stránky, ktoré navštívite, keď ste pripojení k sieti VPN, nebudú môcť zistiť vašu IP adresu, čo nikomu zabráni poznať vašu geografickú polohu a sledovať vaše online akcie.
Aktualizujte firewall a smerovač
Kyberzločinec sa môže na diaľku nabúrať do vášho WiFi routera a zachytiť váš webový prenos, ak sú váš router a firewall zastarané. Akýkoľvek zastaraný hardvér alebo softvér vás spôsobí zraniteľnejšími voči bezpečnostným rizikám, preto je dôležité pravidelne aktualizovať bránu firewall a smerovač najnovšími aktualizáciami softvéru . Ak neaktualizujete bránu firewall alebo smerovač, kyberzločinec využije všetky bezpečnostné slabiny a môže odhaliť vašu IP adresu. Dokonca aj vaša domáca WiFi môže byť hacknutá na diaľku, takže musíte zabezpečiť váš WiFi router silným heslom . Nastavením vášho domáceho WiFi routera s heslom obsahujúcim aspoň 16 znakov a kombináciou veľkých a malých písmen, číslic a symbolov bude váš WiFi router bezpečnejší a pre kyberzločincov bude oveľa náročnejšie zistiť vašu IP adresu.
Neklikajte na nevyžiadané odkazy alebo prílohy
Dávajte si pozor na akékoľvek podozrivé e-maily obsahujúce nevyžiadané odkazy alebo prílohy, pretože by mohlo ísť o pokus o phishingový útok . Najlepšie je neklikať na žiadne odkazy ani prílohy v nevyžiadanom e-maile, pretože by vás to mohlo ľahko oklamať a zdieľať súkromné informácie s kyberzločincom. Keď kliknete na nevyžiadaný odkaz alebo prílohu, vaša IP adresa sa odošle kyberzločincovi, ktorý správu odoslal, a ten by mohol do vášho zariadenia nainštalovať malvér. Ak kliknete na nevyžiadaný odkaz, ktorý obsahuje malvér, nainštaluje sa do vášho zariadenia a zdieľa vaše súkromné údaje s kyberzločincom. Ak používate počítač, môžete skontrolovať, či je odkaz bezpečný. Umiestnite kurzor myši na odkaz, aby ste zobrazili jeho adresu URL a zistite, či sa zhoduje so spoločnosťou, za ktorú sa vydáva. Ďalším spôsobom, ako skontrolovať oprávnenosť odkazu, je jeho skopírovanie a prilepenie do nástroja na kontrolu adries URL, ako je napríklad Google Transparency Report . Uistite sa, že osobné informácie zdieľate iba s ľuďmi, ktorým dôverujete, aby ste minimalizovali riziko, že sa stanete podvodníkmi typu phishing.